Pamięć
Pamięć

Pamięci ulotne

Pamięci nieulotne

Pamięć o dostępie swobodnym RAM

Pamięć bez swobodnego dostępu

programowane maską - ROM programowane jednorazowo - PROM kasowalne i programowalne wielokrotnie - EPROM elektrycznie kasowalne i programowalne wielokrotnie - EEPROM elektrycznie kasowalne w całości i programowalne wielokrotnie - FLASH pamięci S-RAM z podtrzymującą baterią litową
statyczne S-RAM dynamiczne D-RAM stosowe - LIFO kolejkowe - FIFO skojarzeniowe - CAM rejestry przesuwające

Pamięć - służy do przejściowego lub trwałego przechowywania informacji cyfrowych. Najprostszymi układu pamięciowymi są zwykłe przerzutniki, które stanowią jednobitowe, czyli podstawowe komórki pamięci. Scalone pamięci półprzewodnikowe wytwarzane są w dwu zasadniczych odmianach, jako pamięci ulotne i nieulotne.

RAM - (Random Access Memory) najszerzej stosowana pamięć ulotna umożliwiająca szybki zapis i odczyt określane jako pamięci o dostępie swobodnym. Pierwsze pamięci z początku lat 70. miały 1 KB, obecnie są już wielkości GB.
S-RAM - pamięć statyczna, jej komórkę tworzy przerzutnik statyczny SR. Ponieważ na jeden bit poświęca się aż 6 bramek, dlatego jest droga i zajmuje dużą powierzchnią. Jednak S-RAM jest szybsza niż pamięć dynamiczna.
D-RAM - pamięć dynamiczna. Na 1 komórkę bitu poświęca się tylko 1 tranzystor i mikrokondensator. Dlatego jest tania i ma małą moc strat. Ładunek w mikrokondensatorze rozładowuje się, dlatego bity "1" muszą być regenerowane. Proces ten nazywa się "odświeżaniem" oraz z tego powodu D-RAM jest nazywana pamięcią dynamiczną. Jej odmiany to EDO D-RAM, synchroniczna SD-RAM i Rambus.



ROM - (Read Only Memory) pamię tylko do odczytu określane jako stałe. Zawartość tych pamięci jest ustalana w czasie produkcji dzięki użyciu odpowiedniej maski.
PROM- fabrycznie wywarzana jako "czysta", natomiast wprowadzenie danych wykonuje wytwórca sprzętu wykorzystujący te pamięci. Programowanie wykonuje się w specjalnym programatorze i nie może być już później zmieniana.
EPROM umożliwia wielokrotne programowanie i kasowanie zawartości. Kasowania dokunje się w specjanym kasowniku przy użyciu jonizującego promieniowania nadfioletowego.
EEPROM- elektrycznie kasowana i programowana wielokrotnie. Nie trzeba przy niej używać specjalnych programatorów lub kasowników. Można tego dokonać bez wyjmowania pamięci z komputera impulsem elektrycznym. Zapis jest o wiele dłuższy niż odczyt.
FLASH - odmiana EEPROM. Jest kasowana w całości. Główna jej cecha to bardzo niska cena.