Monitor
Monitor to urządzenie, na które wyprowadzane są wyniki pracy przy komputerze. Na nim śledzone jest działanie komputera. Monitor przypomina zwykły telewizor. Jego parametrami jest wielkość (typowe to 14, 15, 17, 19 a nawet 21 cali). Istotna jest także wielkość plamki (piksela) - określa ona maksymalną rozdzielczość przy której monitor generuje czytelny obraz. Ważna też jest częstotliwość odświeżania ekranu np. 56 Hz - co oznacza 56 obrazów na sekundę. Popularne są też monitory ciekłokrystaliczne LCD, które najpierw były wykorzystywane w laptopach, a obecnie coraz częściej wśród stacjonarnych komputerów osobistych. Najważniejszą częścią monitora jest lampa elektronowa - kineskop. Materiałem świecącym na ekranie jest luminofor, który pobudzany jest strumieniem elektronów wygenerowanym w wyrzutni elektronów. Luminofor świeci jeszcze przez jakiś krótki czas. Wiązka elektronów nie może być jednak rozbieżna, powinna skupiać się dokładnie w jednym punkcie po to, by obraz był ostry. Sterowaniem wieloma funkcjami monitora zajmuje się karta graficzna. To ona określa ile czasu ma trwać wyświetlanie linii, całego obrazu, a przede wszystkim jaką energię ma nieść wiązka elektronów (taką jaskrawość będą miały wyświetlane punkty).


Monitor CRT - Przypomina zasadą działania i po części wyglądem telewizor. Głównym elementem monitora CRT jest kineskop.

Obraz wyświetlany jest punkt po punkcie, linia po linii, począwszy od góry i od lewej strony. Aby powstał obraz kolorowy stosuje się trzy wiązki elektronów, które padają na trzy różne elementy luminoforu, każdy w innym kolorze podstawowym (czerwonym, zielonym, niebieskim). Elementy te leżą na ekranie bardzo blisko siebie, tak, że rozświetlone powodują wrażenie powstania punktu o kolorze wypadkowym, którego składowymi są właśnie kolory pobudzonych elementów luminoforu. W zależności od energii każdej z trzech wiązek uzyskać można ogromną liczbę odcieni (dla monitorów VGA i SVGA).

 

 

 

 

 

 

 



Monitor LCD - inaczej panel ciekłokrystaliczny. Jest znacznie bardziej płaski od monitorów CRT. Zasada generowania obrazu jest odmienna niż w monitorach CRT. (patrz wyświetlacz ciekłokrystaliczny)